A modern fogorvosi kezelések késői, több hét, hónap, vagy akár év múlva megjelenő allergiás reakciókat okozhatnak. Ilyenek például az implantátumok és amalgámtömés. A késői allergiás reakciók okozói döntően a fémek, elsősorban nikkel, de lehet króm, kobalt, arany, réz, ritkán titán is. A nikkel túlérzékenység gyakran társul króm és kobalt érzékenységgel, valamint palladium és réz allergiával.

A később jelentkező allergiás reakciók jellemző tünete: A szájüregi tünetek és az ajkak kiszáradása, berepedezése, kisebesedése mellett a nikkeltartalmú fémekkel való érintkezés helyén ( kézen, alkaron, nőknél nyakon, fül környékén) kialakuló jellegzetes bőrtünetek hívhatják fel rá a figyelmet. A késői allergiás reakciót okozó anyagok közé sorolható a már ritkán használt amalgám és higany is.

Németországban a fogorvosok sok esetben a saját praxisukban használnak a implantátumok behelyezése előtt Bicom készüléket az esetleges allergiák felderítésére, kiszűrésére, a megfelelő anyagösszetétel kiválasztására.

Az allergének pontos azonosítása nem csak fogászati kezelések, de nagyobb műtétek, protézisek behelyezését megelőzően különösen javasolt, hiszen túl az anyagi veszteségeken a beteg életminőségét is nagy mértékben  befolyásoló tényezőről van szó.